آمونیوم کلرید ماده ای که تقریبا در همه جا کاربرد دارد

آمونیوم کلراید

آمونیوم کلرید ماده ای که تقریبا در همه جا کاربرد دارد.

 

درباره آمونیوم کلراید چه می دانید؟
آیا از کاربرد ها و ویژگی های آن اطلاع دارید؟
آمونیوم کلرید یا همان سال آمونیاک ( نمک آمونیاک) و هیدروژن کلرید است. این ماده معدنی معمولاً در زباله های سوزان زغال سنگ به دلیل تراکم گازهای مشتق شده از زغال سنگ تشکیل می شود.
همچنین در اطراف برخی از دریچه های آتشفشانی می توان آن را یافت.
کاربرد اصلی آن به عنوان تامین کننده نیتروژن در کودها و به عنوان الکترولیت در سلول های خشک می باشد  و همچنین به طور گسترده به عنوان یک ماده تشکیل دهنده گالوانیزه، قلع کاری و پودر شار لحیم کاری برای حذف پوشش های اکسیدی از فلزات و در نتیجه بهبود چسبندگی لحیم ها استفاده می شود.
در ژاپن سالانه بیش از ۲۳۰۰۰۰ تن آمونیوم کلرید تولید می شود که بیشتر برای کود در کشت برنج استفاده می شود.
این ماده در بسیاری از داروهای اختصاصی سرماخوردگی و دارو های درمان‌ سرفه استفاده می شود ، زیرا اثر خلط آور دارد و در دامپزشکی برای پیشگیری از سنگ‌های ادراری در بز، گاو و گوسفند استفاده می‌شود.
کلرید آمونیوم را می توان در شامپو، رنگ مو و سفید کننده، شوینده و پاک کننده بدن، پاک کننده صورت، نرم کننده، مواد شوینده ظرفشویی دستی و همچنین در روغن ها و نمک های حمام یافت.یکی از کاربردهای مهم آمونیوم کلرید به شکل الکترولیت در باتری های سلول خشک است که در آنجا استفاده می شود زیرا یک ترکیب یونی است.
آمونیوم کلرید یک ماده کریستالی و بی رنگ است. تمایل بالایی برای انحلال در آب دارد و به راحتی محلولی اسیدی تشکیل می دهد. بدون ذوب شدن در دمای ۳۴۰ درجه سانتیگراد بخار می شود و حجم مساوی آمونیاک و کلرید هیدروژن را تشکیل می دهد.
کلرید آمونیوم به عنوان یک محصول جانبی در فرآیند آمونیاک-
سودا برای ساخت کربنات سدیم به دست می آید. همچنین از واکنش محلول های آمونیوم سولفات و سدیم کلرید تولید می شود. هنگامی که با آهک خرد شده (کلسیم کربنات) مخلوط می شود، گاز آمونیاک حاصل می شود.

کاربردهای مختلف آمونیوم کلراید:

در ادامه به بررسی چند کاربرد مهم این ماده شیمیایی در صنایع مختلف می پردازیم تا شما را بیشتر با این ماده مهم آشنا کنیم.

کاربرد آمونیوم کلرید در استخراج فلزات:

همچنین از این ماده شیمیایی برای رسوب دهی و استخراج پلاتین از محلول های اسیدی به کار برده می شود که برای ته نشین کردن پلاتین استفاده می شود و از کاتالیست پتروشیمی که حاوی پلاتین هستند را  با امونیوم کلراید ته نشین می شوند. اگر قصد خرید آمونیوم کلرید دارید می توانید با مهندسین مجموعه بازیافت آنلاین که یکی از مراکز فروش آمونیوم کلراید صنعتی است، تماس گرفته و راهنمایی های لازم را دریافت نمائید.

کاربرد آمونیوم کلرید در استخراج فلزات:

آمونیوم کلرید در صنعت مواد غذایی:

کلرید آمونیوم با نماد E510 در صنایع غذایی کاربرد دارد. آمونیوم کلرید به عنوان افزودنی های غذایی برای افزایش ویژگی های نهایی محصولات غذایی استفاده می شود زیرا در ترکیب  با سایر مواد تشکیل دهنده عمل می کند.
از نظر جغرافیایی، آمریکای شمالی به دلیل مقیاس بزرگ کشاورزی که دارد و تقاضای زیاد برای غذای آماده و فرآوری شده در میان مصرف کنندگان منطقه، بیشترین سهم بازار را از گرید غذایی آمونیوم کلرید دارد.
پیش بینی ها نشان می دهند در اروپا و آسیا و اقیانوسیه شاهد بالا رفتن نرخ تقاضا این نوع مواد غذایی خواهیم بود.
کشورهایی مانند چین، هند، آلمان، تعداد زیادی تولیدکننده متمرکز در مناطق دارند و بنابراین اکثر تجارت صادراتی گرید غذایی آمونیوم کلرید را در اختیار دارند.
کشورهایی مانند مالزی، ژاپن، قزاقستان و ویتنام از اصلی ترین واردکنندگان آمونیوم کلرید در جهان هستند و بنابراین نقش کلیدی در بازار این ماده را دارند.
تنقلات آماده و مواد غذایی فراوری شده در بازار را تقویت می کند
این روز ها جمعیت زیادی تمایل به استفاده از تنقلات آماده، دسر و سایر مواد غذایی دارند. آمونیوم کلرید یک ماده بسیار مهم  برای استفاده در مواد غذایی فرآوری شده برای افزایش ماندگاری، افزایش طعم و ایجاد بافت ترد مورد نظر تولید کنندگان است.
تولیدکنندگان نان برای تولید در مقیاس بزرگ از گرید غذایی آمونیوم کلرید استفاده می کنند تا نرمی مطلوبی برای  نان ایجاد کنند. آمونیوم کلرید به عنوان یک طعم دهنده عمل می کند و باعث افزایش شیرینی می شود زیرا طعم شیرین کننده را در محصولات نانوایی و شیرینی کامل  می کند.
در کشورهایی مانند هند که تنقلاتی مانند ساموسا و جلبی بسیار محبوب و دوست داشتنی هستند، رستوران‌ها و کافه‌ها از گرید غذایی آمونیوم کلرید به عنوان مواد تشکیل دهنده برای تردی لایه بیرونی استفاده می‌کنند.
آمونیوم کلرید فواید تغذیه ای مختلفی دارد و به همین دلیل برای جوانسازی، درمان بیماری های قلبی عروقی و بیماری های عروقی مغز استفاده می شود. با توجه به مزیت هایی که این ماده در سلامتی افراد دارد ، مصرف کنندگان آن را به عنوان یک بخش  ضروری در مواد غذایی مختلف می پذیرند.

آمونیوم کلرید در صنعت دارو سازی:

در برخی از مناطق مثل اروپای غربی، نمک خوراکی را با مخلوطی از آمونیوم کلراید و پتاسیم کلرید جایگزین می کنند تا غذا را مغذی‌ تر کرده و غذا را خوش عطر و طعم کنند.
آمونیوم کلرید را می توان به روش های مختلفی می توان در درمان بیماری ها استفاده کرد، رایج ترین کاربرد های آن عبارتند از:
با افزایش دفع کلرید از طریق کلیه باعث ادرار آوری می شود.
در عین حال، به عنوان اسیدی کننده نیز استفاده می شود، زیرا این نمک باعث افزایش غلظت اسیدی شدن یون های هیدروژن آزاد می شود.
آمونیوم کلرید ، یک خلط آور را بسیار موثر است و به تحریک مخاطی که باعث تحریک غدد مخاطی می شود، کمک می کند.
مصرف آمونیوم کلرید باید تحت نظارت پزشکی و با نظر متخصص باشد زیرا ممکن است برای برخی افراد اثرات جانبی مفیدی داشته باشد، مانند کسانی که مبتلا به سیروز یا بیماری کبدی هستند.
این نمک به هیچ عنوان نباید به عنوان درمان آلکالوز متابولیک استفاده شود، چون ممکن است باعث عدم کنترل در اختلال عملکرد کلیه شود.

نشادر در صنعت دامداری جهت استفاده خوراک دام و طیور:

آمونیوم کلرید به عنوان یک تنظیم کننده اسیدی برای خوراک گاو، گوسفند، سگ و گربه استفاده می شود. با این حال، کلرید آمونیوم به طور موثر و ویژه ای pH ادرار را در نشخوارکنندگان، سگ ها و گربه ها کاهش می دهد. حداقل دوز موثر به نسبت آنیون به کاتیون جیره حیوان بستگی دارد.
به نظر می رسد حساسیت گونه های مورد نظر به آمونیوم کلرید جیره تفاوت هایی دارد ، نشخوارکنندگان تحمل بیشتری نسبت به سگ ها از خود نشان می دهند. دوزهای بالا (بیش از ۱٪ کلرید آمونیوم در غذای کامل) منجر به اسیدوز متابولیک و افزایش دفع کلیوی کلسیم و منیزیم و همچنین پتاسیم در گربه ها و سگ ها می شود.
غلظت خوراک ۱% آمونیوم کلرید برای نشخوارکنندگان تقریباً سه ماه بی خطر در نظر گرفته می شود ؛ اما برای یک دوره نامحدود تجویز، ۰٫۵٪ آمونیوم کلرید در خوراک کامل برای نشخوارکنندگان، گربه ها و سگ ها نباید بیشتر شود.
از آنجایی که هر دو یون آمونیوم کلرید به سرعت دفع می شوند، افزایشی در غلظت درون زا این یون ها در بافت ها و محصولات انتظار نمی رود.
بنابراین استفاده از آمونیوم کلرید در تغذیه دام هیچ گونه نگرانی برای ایمنی مصرف کننده ایجاد نمی کند.
این ماده یک محرک  بالقوه برای چشم، پوست و دستگاه گوارش است و در صورت بلعیده شدن مضر است، ممکن است باعث مسمومیت سیستمیک توسط اسیدوز شود و باید به عنوان یک حساس کننده پوست در نظر گرفته شود. دودهای کلرید آمونیوم به عنوان یک حساس کننده بالقوه تنفسی در نظر گرفته می شوند و  به صورت اوره و یون های آمونیوم و کلرید دفع می شود.
همه این ترکیبات مواد طبیعی موجود در فضولات حیوانات هستند. بنابراین استفاده از این ماده در سطح های  جیره ای که برای نشخوارکنندگان بی خطر است، خطری برای محیط زیست ایجاد نمی کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *