کاربرد آمونیوم کلراید در کشاورزی

نمک آمونیاکی (نشادر) چیست و چه کاربردی دارد؟

کاربرد آمونیوم کلراید در کشاورزی:

 

کلرید آمونیوم در کشاورزی کاربرد فراوانی دارد. مهم‌ترین کاربرد آن، استفاده از آن برای تولید کود شیمیایی است.

نام تجاری کلرید آمونیوم نشادر می باشد. کود شیمیایی کلرید آمونیوم در کشاورزی به خاطر دارا بود نیتروژن زیاد، به حاصلخیزی خاک کمک شایانی می‌کند.

که این امر بازدهی محصولات کشاورزی را افزایش می‌ دهد. در ادامه مطلب فرایند تولید آمونیوم کلراید ، فواید کلريد آمونيوم در کشاورزي و قیمت نشادر (کلرید آمونیوم) را موردبررسی قرار داده‌ایم.

 

آمونیوم کلراید چیست؟

 

فرمول شیمیایی کلرید آمونیوم (به زبان انگلیسی Ammonium Chloride) NH4Cl می باشد. آمونیوم کلرید با نام‌های دیگری نیز شناخته می ‌شود. ازجمله؛ نشادر و نمک آمونیاکی.

این ماده به شکل بلوره (کریستـالی) و بدون رنگ است. البته به شکل پودر نیز موجـود می باشد. که شکل پـودری آن به رنگ سـفید هست.

استفاده از کلرید آمونیوم در کشاورزی به خاطر دارا بودن نیتـروژن و یـون آمـونیوم مـی باشـد. چون‌که غنی از نیتروژن است، در تولید کودهای شیمیایی کشاورزی مورداستفاده قرار می گیرد.

 

طریقه تولید آمونیوم کلراید:

 

برای تولید کلرید آمونیوم صنعتی روش های مختلفی وجود دارد. البته این ماده در بعضی از آتش‌فشان ها به شکل طبیعی نیز یافت می شود.

مواد اولیـه و پایـه آن اسید کلریدریک و آمونیاک است. از ترکیب این دو ماده واکنش شیمیایی رخ می دهد. که در این فرایند دمـای زیادی نیز ایجاد می شود. حاصل این فرایند شیمیایی، کلرید آمونیوم می باشد.

برای تولید نشادر از روش‌های دیگری نیز استفاده می ‌شود. چون در این مطلب بیشتر به کاربردهای کلرید آمونیوم در کشاورزی می‌پردازیم، از بسط بیشتر روش‌های تولید کلرید آمونیوم می ‌گذریم.

 

کاربردها و مصارف آمونیوم کلراید:

 

این ماده کاربردهای مختلفی دارد. و از گذشته تاکنون در صنایع مختلفی بکار برده مـی شود. از جمله کاربردهای آمونیوم کلرید به شرح زیر هست.

بیشترین کاربرد آن، استفاده برای تولید کود شیمیایی کشاورزی است. که در ادامه به فواید آن در کشاورزی خواهیم پرداخت.

عمده‌ترین کشورهای تولید کننده نشادر کشور هند و چین می باشد.

 

غیر از کاربرد کلرید آمونیوم در کشاورزی، در دیگر صنایع نیز کاربرد فراوانی دارد از جـمله:

 

1. صـنايع چسب سـازی.

2. در صـنايع رنگـرزی نـخ و چـرم.

3. در گذشته جهت ساخت وسـايل آتـش بازی.

4. در توليـد و چـاپ مـدارهاي الکتـرونيـکی و برقی.

5. در دامپـزشـکی و تولیـد برخـي از داروهـای دامـی.

6. استفـاده به عنـوان الکتــرولـيت در توليـد سـلول خشـک (باطـری).

7. در صنـايع شوینده‌های خانـگی و بهـداشتـی و برخـی مـواد آرايشـی.

8. در صنـايع آبـکاری فـلزات برای تميـز کردن سطوح فلز جهت آبـکاری بهتـر.

 

فواید کلرید آمونیوم در کشاورزی:

 

همان‌طور که قبل از این اشاره کردیم، کلرید آمونیوم یا ( آمونیوم کلرید) منبع غنی نیتروژن هست. و مصرف کلريد آمونيوم در کشاورزي حائز اهمیت است.

از آنجایی که نیتروژن قابل جذب توسط ریشه‌های گیاهان در خاک ناچیز است. استفاده از کلرید آمونیم در کشاورزی اهمیت پیدا می کند.

همواره کشاورزان به دنبال افزایش بازدهی محصولاتشان هستند. که کود شیمیایی آمونیوم کلرید گزینه مناسبی برای افزایش حاصلخیزی خاک زمین های کشاورزی هست.

اگر این کود شیمیایی در زمان های مناسب و با توجه به نوع محصول استفاده گردد، کمک قابل توجهی به بازدهی بیشتر محصولات کشاورزی می کند.

کود شیمایی کلريد آمونيوم در کشاورزي دارای 25 % نیتروژن است.

جهت مصارف کود شیمیایی کشاورزی شکل بلوری آن نسبت به پودری مناسب‌ تر است. چون شکل بلوری آن به ‌راحتی قابل استفاده در مزارع می باشد.

این کود بیشتر در کاشت برنج کاربرد دارد. البته برای دیگر محصولات کشاورزی نیز استفاده می گردد.

 

تولید کننده کلرید آمونیوم:

 

شرکت الوند شیمی نصر اولین تولید کننده آمونیوم کلراید به روش پیوسته در ایران می باشد که در 3 گرید (گرید صنعتی،باتری گرید،گرید دارویی) مشغول به تولید این محصول پرکاربرد می باشد.

مشتریان محترم می توانند جهت سفارش خرید نشادر ایرانی با کارشناسان شرکت الوند شیمی نصر تماس حاصل فرمایند.

 

قیمت کود شیمایی کلرید آمونیوم (آمونیوم کلرید):

 

نشادر از لحاظ قیمت، نسبت به دیگر منابع نیتروژن و کودهای شیمیایی ارزان‌تر است. به همین دلیل در بین کشاورزان جهت صرفه جویی در هزینه ها، نسبت به دیگر کودهای شیمیایی تقاضای بیشتری دارد.

با توجه به نوسانات بازار و دیگر عوامل، قیمت کود شیمایی کلرید آمونیوم (آمونیوم کلرید) به فاکتورهای فراوانی وابسته است.

لطفاً جهت اطلاع از قیمت به روز کلرید آمونیوم ( قیمت روز نشادر ) با کارشناسان شرکت تولیدی الوند شیمی نصر تماس حاصل فرمائید.

 

سخن پایانی:

جهت بهره برداری بیشتر از مزارع کشاورزی و تولید محصولات پربازده، زمین کشاورزی نیازمند کود شیمیایی مناسب می باشد. همان‌گونه که پیش‌تر توضیح دادیم، خاک زمین کشاورزی نیازمند نیتروژن هست.

که شما می‌توانید نیتروژن مورد نیاز خاک را با کود شیمیایی کلريد آمونيوم در کشاورزي تأمین کنید. و محصولات کشاورزی پربازده تری تولید کنید.

آمونیوم کلرید یا نشادر مصارف دیگری نیز دارد. از جمله نشادر خوراکی که به عنوان طعـم دهنـده و یا مخمـر در پخـت نان و… استفاده می شود که نشادر در عطاری ها نیز در حجم بسیار کم نیز بفروش می رسد.

 

برخی از دیگر محصولات تولیدی توسط شرکت الوند شیمی نصر عبارتند از:

 

1. هیدروکسید آمونیوم (آمونیاک مایع 25 درصد)

2. مونو آمونیوم فسفات

3. دی آمونیوم فسفات

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *